Breitling - A1331410
A1331410 Navitimer 8 Chronograph 43 Stainless Steel Prototype
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Chronograph A1331410 was introduced in 2018 as part of the then-new Navitimer 8 collection. It features a stainless steel case of 43*14.17mm, which houses the self-winding caliber B13 (Valjoux 7750). It is available with either a blue or black dial. This entry will be updated with additional details and the full reference number as soon as more information presents itself.