Breitling - A13314101C1A1
A13314101C1A1 Navitimer 8 Chronograph 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | A13314101C1A1 (aka: A13314101C1A1) |
| Name: | A13314101C1A1 Navitimer 8 Chronograph 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Chronograph A1331410 was introduced in 2018 as part of the then-new Navitimer 8 collection. It features a stainless steel case of 43*14.17mm, which houses the self-winding caliber B13 (Valjoux 7750). Reference A1331410.C997.189A has a blue dial and a stainless steel bracelet.