Breitling - A13316101C1X3
A13316101C1X3 Aviator 8 Chronograph 43 Stainless Steel / Blue / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | A13316101C1X3 (aka: A13316101C1X3) |
| Name: | A13316101C1X3 Aviator 8 Chronograph 43 Stainless Steel / Blue / Calf / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Chronograph was introduced in 2018 as part of the then-new Navitimer 8 collection. It features a stainless steel case of 43*14.17mm, which houses the self-winding caliber B13 (Valjoux 7750). Reference A13316101 was introduced in 2019 as a replacement for the A13314101 . Changes include a rename to Aviator 8 and a revolving bezel calibrated for 12-hours.