Breitling - A133161A1L1X2
A133161A1L1X2 Aviator 8 Chronograph 43 Stainless Steel / Curtiss Warhawk / Canvas / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | A133161A1L1X2 (aka: A133161A1L1X2) |
| Name: | A133161A1L1X2 Aviator 8 Chronograph 43 Stainless Steel / Curtiss Warhawk / Canvas / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Aviator 8 (formerly known as Navitimer 8) Chronograph 43 Curtiss Warhawk was introduced in February of 2019 as an homage to the American aircraft manufacturer Curtiss Wright and its most famous plane, the Crutiss P-40 Warhawk. It features a matte military green dial with tone-on-tone sub dials. The case back is engraved with a Curtiss inscription and an image of a P-40 Warhawk. Reference A133161A1L1X1 is fitted with a canvas strap with tang buckle. Reference A133161A1L1X2 is fitted with a canvas strap with folding clasp. Reference A133161A1L1A1 is fitted with a stainless steel bracelet.