Breitling - A17315101B1X2
A17315101B1X2 Aviator 8 Automatic 41 Stainless Steel / Black / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | A17315101B1X2 (aka: A17315101B1X2) |
| Name: | A17315101B1X2 Aviator 8 Automatic 41 Stainless Steel / Black / Calf / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Automatic was introduced in 2018 as part of the then-new Navitimer 8 collection. It features a stainless steel case of 41*10.74mm, which houses the self-winding caliber B17 (ETA 2824). Ref. A17315101 was added to the collection when the collection was renamed to Aviator 8 in 2019. It is a replacement for the earlier A1731410.