Breitling - A173151A1B1X1
A173151A1B1X1 Aviator 8 Automatic 41 Swiss Limited Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | A173151A1B1X1 (aka: A173151A1B1X1) |
| Name: | A173151A1B1X1 Aviator 8 Automatic 41 Swiss Limited Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Aviator 8 reference A173151A1B1X1 is a limited edition of 1000 pieces celebrating the partnership between Breitling and Swiss International Air Lines.