Breitling - A173153A1L1X1
A173153A1L1X1 Aviator 8 Automatic 41 Blacksteel / Middle East Limited Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | A173153A1L1X1 (aka: A173153A1L1X1) |
| Name: | A173153A1L1X1 Aviator 8 Automatic 41 Blacksteel / Middle East Limited Edition |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Aviator 8 Automatic reference A173153A1L1X1 is a limited edition of 250 pieces created for the Middle east region. It features a Green dial with Arabic numerals, and a DLC-coated stainless steel case.