Breitling - A233802A1L1X1
A233802A1L1X1 Classic AVI Chronograph Curtiss Warhawk
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | A233802A1L1X1 (aka: A233802A1L1X1) |
| Name: | A233802A1L1X1 Classic AVI Chronograph Curtiss Warhawk |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Classic AVI Chronograph reference A233802A1L1X1 was introduced in 2023. A contemporary take on the classic 1953 reference 765 AVI, this watch features a Stainless Steel case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber Caliber 23 ND. The dial is Green.