Breitling - A3521U01G1P2
A3521U01G1P2 Navitimer 8 B35 Automatic Unitime 43 Stainless Steel / Silver / Blue Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | A3521U01G1P2 (aka: A3521U01G1P2) |
| Name: | A3521U01G1P2 Navitimer 8 B35 Automatic Unitime 43 Stainless Steel / Silver / Blue Croco |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Unitime was introduced in 2018. It is part of the Navitimer 8 collection, which is inspired by cockpit instruments and pilot's watches made by the brand's Huit Aviation Department. The Breitling Navitimer 8 Unitime A3521U01G1P2P has a stainless steel case and a silver dial. It is fitted with a crocodile leather strap.