Breitling - A45330101C1X4
A45330101C1X4 Navitimer 8 Automatic Day & Date 41 Stainless Steel / Blue / Black Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | A45330101C1X4 (aka: A45330101C1X4) |
| Name: | A45330101C1X4 Navitimer 8 Automatic Day & Date 41 Stainless Steel / Blue / Black Calf / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Day & Date A1331410 was introduced in 2018 as part of the then-new Navitimer 8 collection. It features a stainless steel case of 41*11.19mm, which houses the self-winding caliber B45 (ETA 2834). Reference A45330101C1X4 has a blue dial. It is fitted with a black calfskin strap.