Breitling - AB0117131B1P1
AB0117131B1P1 Navitimer 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Black / Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | AB0117131B1P1 (aka: AB0117131B1P1) |
| Name: | AB0117131B1P1 Navitimer 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Black / Croco |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Chronograph 01 AB011713 was introduced in January of 2018. It is part of the Navitimer 8 collection, which is inspired by cockpit instruments and pilot's watches made by the brand's Huit Aviation Department. Reference AB011713.BG65.1010P has a stanless steel case paired with a black dial. It is fitted with an alligator strap.