Breitling - AB01171A1G1P1
AB01171A1G1P1 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Silver / Brown Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | AB01171A1G1P1 (aka: AB01171A1G1P1) |
| Name: | AB01171A1G1P1 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Silver / Brown Croco |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Chronograph 01 AB011713 was introduced in January of 2018. It is part of the Navitimer 8 collection, which is inspired by cockpit instruments and pilot's watches made by the brand's Huit Aviation Department. The collection was later renamed to Aviator 8. The Aviator 8 B01 Chronograph AB01171A1G1P1 is a limited edition of 1000 pieces introduced in 2018. It features a silver dial with black sub dials. In addition, it features a bezel engraved with an 12-hour scale.