Breitling - AB01171A1G1X1
AB01171A1G1X1 Navitimer 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Silver / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | AB01171A1G1X1 (aka: AB01171A1G1X1) |
| Name: | AB01171A1G1X1 Navitimer 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Silver / Calf |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Chronograph 01 AB011713 was introduced in January of 2018. It is part of the Navitimer 8 collection, which is inspired by cockpit instruments and pilot's watches made by the brand's Huit Aviation Department. Reference AB011713.G839 is a limited edition of 1000 pieces that was announced in May of 2018. It was launched together with the announcement that Breitling would be sold on Mr. Porter, who secured exclusivity for the first month of the sale. It features a silver dial with black subdials, and a bezel calibrated for 12 hours.