Breitling - AB0119131B1A1
AB0119131B1A1 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Anthracite / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | AB0119131B1A1 (aka: AB0119131B1A1) |
| Name: | AB0119131B1A1 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Anthracite / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 Chronograph 01 was introduced in January of 2018. It is part of the Navitimer 8 collection, which is inspired by cockpit instruments and pilot's watches made by the brand's Huit Aviation Department. The collection later renamed to Aviator 8. Reference AB0119131B1A1 has a stanless steel case paired with an anthracite dial. It was added to the collection in 2019.