Breitling - AB01192A1L1X1
AB01192A1L1X1 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Curtiss Warhawk / Canvas / Tang
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | AB01192A1L1X1 (aka: AB01192A1L1X1) |
| Name: | AB01192A1L1X1 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Curtiss Warhawk / Canvas / Tang |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Minimum price
3 933 €
Maximum price
6 204 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 885 €
Closing price
4 885 €
Relative change
0,00 %
Description
The Breitling Aviator 8 (formerly known as Navitimer 8) B01 Chronograph 43 Curtiss Hawk was introduced in February of 2019 as an homage to the American aircraft manufacturer Curtiss Wright and its most famous plane, the Crutiss P-40 Warhawk. It features a matte military green dial with silver sub dials. The see-through case back is printed with a Curtiss inscription and an image of an airborne P-40 Warhawk. Reference AB01192A1L1X1 is fitted with a canvas strap with tang buckle. Reference AB01192A1L1X2 is fitted with a canvas strap with folding clasp. Reference AB01192A1L1A1 is fitted with a stainless steel bracelet.