Breitling - AB01194A1B1X2
AB01194A1B1X2 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Mosquito / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | AB01194A1B1X2 (aka: AB01194A1B1X2) |
| Name: | AB01194A1B1X2 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Mosquito / Calf / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Aviator 8 B01 Chronograph 43 Mosquito was introduced in September of 2019, honoring the De Havilland Mosquito, a British aircraft whose lightweight wooden construction made it one of the fastest plane in the skies during World War II. Contrary to earlier Aviators, the Mosquito has DLC-coated bezel and a black dial with contrasting sub dials.