Breitling - AB04452A1L1A1
AB04452A1L1A1 Super AVI B04 Chronograph GMT 46 Curtiss Warhawk / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | AB04452A1L1A1 (aka: AB04452A1L1A1) |
| Name: | AB04452A1L1A1 Super AVI B04 Chronograph GMT 46 Curtiss Warhawk / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Super AVI B04 Chronograph GMT reference AB04452A1L1A1 was introduced in 2022. A contemporary take on the classic 1953 reference 765 AVI, this watch features a Stainless Steel case of 46.00mm, which houses the self-winding caliber Caliber B04. The dial is Green.