Breitling - EB2040101L1X1
EB2040101L1X1 Navitimer 8 Super 8 B20 Automatic 46 Titanium
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | EB2040101L1X1 (aka: EB2040101L1X1) |
| Name: | EB2040101L1X1 Navitimer 8 Super 8 B20 Automatic 46 Titanium |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Minimum price
2 859 €
Maximum price
3 766 €
Absolute change
0 €
Opening price
2 879 €
Closing price
2 879 €
Relative change
0,00 %
Description
The Breitling Navitimer 8 Super 8 B20 Automatic 50 was introduced at BaselWorld 2018 under the wings of Georges Kern, the new CEO. This new Navitimer 8 Super 8 B20 Automatic 50 was inspired by a stopwatch that WWII bomber pilos wore on their thighs. The titanium case is measured at 46mm (or 50mm including its signature bidirectional rotating bezel), the case thickness is 14.40mm. The watch is powered by the brands in-house caliber B20 with a power reserve of 70 hours. The green dial with luminescent Arabic numerals features hours, minutes and central seconds. It is fitted on a brown leather strap.