Breitling - EB204010.L535.491X
EB204010.L535.491X Navitimer Super 8 B20 Automatic 46 Titanium / Green / NATO
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | EB204010.L535.491X (aka: EB204010L535491X) |
| Name: | EB204010.L535.491X Navitimer Super 8 B20 Automatic 46 Titanium / Green / NATO |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Super 8 was introduced in 2018. It is inspired by the reference 637 stopwatch, which was used in the Second World war by both bomber pilots and crews, - strapped to the thigh. Reference EB204010.L535.491X has a titanium case of 46mm. It was first presented with the crown at 9:00, though this was changed to a more conservative crown at 3:00 for the production model.