Breitling - LB0920131C1X1
LB0920131C1X1 AVI Ref. 765 1953 Re-Edition Platinum
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | LB0920131C1X1 (aka: LB0920131C1X1) |
| Name: | LB0920131C1X1 AVI Ref. 765 1953 Re-Edition Platinum |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 153 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.10 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling AVI Ref. 765 1953 Re-Edition reference LB0920131C1X1 is a limited edition of 53 pieces introduced in 2020. It is inspired by the Co-Pilot ref. 765 AVI, and part of Breitling's re-editions it is a rather faithful remake though done in sumptuous platinum paired with a blue dial. The case measures 41.1mm across; it is crowned by a convex hesalite crystal. Inside ticks the hand-wound caliber B09.