Breitling - M133161A1L1X1
M133161A1L1X1 Aviator 8 Chronograph 43 Blacksteel / Middle East Limited Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | M133161A1L1X1 (aka: M133161A1L1X1) |
| Name: | M133161A1L1X1 Aviator 8 Chronograph 43 Blacksteel / Middle East Limited Edition |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling AViator 8 reference M133161A1L1X1 is a limited edition of exclusive to the Middle East.