Breitling - M173152A1L1X1
M173152A1L1X1 Aviator 8 Automatic 41 Blacksteel / Curtiss Warhawk / Canvas / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | M173152A1L1X1 (aka: M173152A1L1X1) |
| Name: | M173152A1L1X1 Aviator 8 Automatic 41 Blacksteel / Curtiss Warhawk / Canvas / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Aviator 8 (formerly known as Navitimer 8)Automatic 41 Curtiss Warhawk was introduced in February of 2019 as an homage to the American aircraft manufacturer Curtiss Wright and its most famous plane, the Crutiss P-40 Warhawk. It features a matte military green dial and a DLC-coated case. The case back is engraved with a Curtiss inscription and an image of a P-40 Warhawk.