Breitling - M173154A1C1X2
M173154A1C1X2 Aviator 8 Automatic 41 Blacksteel / Middle East Limited Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | M173154A1C1X2 (aka: M173154A1C1X2) |
| Name: | M173154A1C1X2 Aviator 8 Automatic 41 Blacksteel / Middle East Limited Edition |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Aviator 8 Automatic reference M173154A1C1X2 is a limited edition of 250 pieces created for the Middle east region. It features a Blue dial with Arabic numerals, and a DLC-coated stainless steel case.