Breitling - RB011713
RB011713 Navitimer 8 43 Chronograph 01 Red Gold Prototype
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 reference AB011713 was introduced in January of 2018. It features a red gold case of 43mm, which houses the In-House caliber B01. It is fitted with a brown dial with contrasting subdials. The looks of the Navitimer 8 are inspired by pilots chronographs and cockpit instruments made under the Huit (8) department in days gone by.