Breitling - RB0119131Q1P1
RB0119131Q1P1 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Red Gold / Bronze / Alligator / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | RB0119131Q1P1 (aka: RB0119131Q1P1) |
| Name: | RB0119131Q1P1 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Red Gold / Bronze / Alligator / Pin |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Aviator 8 reference RB0119131Q1P1 is a replacement for the earlier RB0117131; it now features a bezel calibrated for 12 hours.