Breitling - RB0119131Q1P2
RB0119131Q1P2 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Red Gold / Bronze / Alligator / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | RB0119131Q1P2 (aka: RB0119131Q1P2) |
| Name: | RB0119131Q1P2 Aviator 8 B01 Chronograph 43 Red Gold / Bronze / Alligator / Folding |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 8 B01 RB0117131Q1P1 was introduced in January of 2018. It features a red gold case of 43mm, which houses the In-House caliber B01. It is fitted with a brown dial with contrasting subdials. The looks of the Navitimer 8 are inspired by pilots chronographs and cockpit instruments made under the Huit (8) department in days gone by. When the collection was renamed to Aviator 8 the RB0119131Q1P2 was introduced to replace said RB0117131Q1P1.