Breitling - Y233801A1B1X1
Y233801A1B1X1 Classic AVI Chronograph Mosquito
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | Y233801A1B1X1 (aka: Y233801A1B1X1) |
| Name: | Y233801A1B1X1 Classic AVI Chronograph Mosquito |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Classic AVI Chronograph reference Y233801A1B1X1 was introduced in 2023. A contemporary take on the classic 1953 reference 765 AVI, this watch features a stainless steel case (with ceramic bezel) of 42.00mm, which houses the self-winding caliber Caliber 23 ND. The dial is Black.