Breitling - A1436002.B920
A1436002.B920 Chrono-Matic 49 Black / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chrono-Matic |
| Reference: | A1436002.B920 (aka: A1436002B920) |
| Name: | A1436002.B920 Chrono-Matic 49 Black / Rubber |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chrono-Matic is an ode to the original Chrono-Matic model of 1969, which was among the first automatic chronographs on the market. The present example has a black dial and a black rubber strap. REF. A1436002/B920