Breitling - A1436002.G658
A1436002.G658 Chrono-Matic 49 Silver
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chrono-Matic |
| Reference: | A1436002.G658 (aka: A1436002G658) |
| Name: | A1436002.G658 Chrono-Matic 49 Silver |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chrono-Matic is an ode to the original Chrono-Matic model of 1969, which was among the first automatic chronographs on the market. The present example has a silver dial and a milanese-type bracelet. REF. A1436002G658 This model is available with different straps, bracelets and dials. Please contact us if you require further information. During office hours (Central European Time) you can call us free of charge by clicking on the call back button. Live chat is of course also possible.