Breitling - A1436002.Q556
A1436002.Q556 Chrono-Matic 49 Bronze
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chrono-Matic |
| Reference: | A1436002.Q556 (aka: A1436002Q556) |
| Name: | A1436002.Q556 Chrono-Matic 49 Bronze |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chrono-Matic is an ode to the original Chrono-Matic model of 1969, which was among the first automatic chronographs on the market. The present example has a bronze dial and a milanese bracelet. REF. A2133012/Q556 This model is available with different straps, bracelets and dials. Please contact us if you require further information. During office hours (Central European Time) you can call us free of charge by clicking on the call back button. Live chat is of course also possible.