Breitling - A41360 Brescia
A41360 Brescia Chrono-Matic Scuderia Brescia Corse
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chrono-Matic |
| Reference: | A41360 Brescia (aka: A41360 Brescia) |
| Name: | A41360 Brescia Chrono-Matic Scuderia Brescia Corse |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 35 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Chrono-Matic ref. A41360 Scuderia Brescia Corse was created for the Scuderia Brescia racing team in cooperation with Breitling AD Sbalzer Gioielli, to mark the team's entry in the Mille Miglia. For the Chrono-Matic, caliber B41 has its crown on the left side of the case.