Breitling - R2431212.BE83.256S
R2431212.BE83.256S Chronoliner Red Gold / Black / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronoliner |
| Reference: | R2431212.BE83.256S (aka: R2431212BE83256S) |
| Name: | R2431212.BE83.256S Chronoliner Red Gold / Black / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in anticipation of BaselWorld 2015, the Chronoliner is a brand new model resembling watches from Breitling's rich history - notably the 765. It features an automatic chronograph movement with GMT function and a ceramic bezel. The model presented here, introduced at BaselWorld 2016 and carrying the reference number R2431212.BE83.256S.R20D.3, is a limited edition with red gold case. The strap is made of rubber and fitted with a push-button folding clasp.