Breitling - Y2431012.BE10.152A
Y2431012.BE10.152A Chronoliner Stainless Steel / Black / Ocean Classic
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronoliner |
| Reference: | Y2431012.BE10.152A (aka: Y2431012BE10152A) |
| Name: | Y2431012.BE10.152A Chronoliner Stainless Steel / Black / Ocean Classic |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in anticipation of BaselWorld 2015, the Chronoliner is a brand new model resembling watches from Breitling's rich history - notably the 765. It features an automatic chronograph movement with GMT function and a ceramic bezel.