Breitling - Y2431012.BE10.443A
Y2431012.BE10.443A Chronoliner Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronoliner |
| Reference: | Y2431012.BE10.443A (aka: Y2431012BE10443A) |
| Name: | Y2431012.BE10.443A Chronoliner Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced just prior to BaselWorld 2015, the Chronoliner is a model that harks back to watches from times gone by - but now in a contemporary 46mm package. This automatic chronograph sports an additional 24h hand and a ceramic bezel.