Breitling - Y2431016.C970.152A
Y2431016.C970.152A Chronoliner Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronoliner |
| Reference: | Y2431016.C970.152A (aka: Y2431016C970152A) |
| Name: | Y2431016.C970.152A Chronoliner Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced just prior to BaselWorld 2015, the Chronoliner is a model that harks back to watches from times gone by - but now in a contemporary 46mm package. This automatic chronograph sports an additional 24h hand and a ceramic bezel. Ref. Y2431016|C970 has a blue dial and matching ceramic bezel. It was added to the collection in late 2017.