Breitling - YB04601A.A969.277S
YB04601A.A969.277S Chronoliner B04 Stainless Steel / Blue / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronoliner |
| Reference: | YB04601A.A969.277S (aka: YB04601AA969277S) |
| Name: | YB04601A.A969.277S Chronoliner B04 Stainless Steel / Blue / Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronoliner B04 YB04601A.A969 is a boutique-only limited edition of 100 pieces introduced in June of 2017. It features a blue ceramic bezel and an equally blue dial. It is the first Chronoliner to be fitted with a Breitling in-house movement. Per default it is fitted with a rubber 'Aero Classic' strap with tang buckle.