Breitling - A1331053A774115X
A1331053A774115X Chronomat 38 SleekT Stainless Steel / Diamond / MOP / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat 38 |
| Reference: | A1331053A774115X (aka: A1331053A774115X) |
| Name: | A1331053A774115X Chronomat 38 SleekT Stainless Steel / Diamond / MOP / Calf |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 38 SleekT ref. A1331053A774115X has a stainless steel case with diamond-set bezel and a White mother-of-pearl dial. It comes on an alligator strap.