Breitling - A1331053/A776/385A
A1331053/A776/385A Chronomat 38 SleekT Stainless Steel / Diamond / MOP / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat 38 |
| Reference: | A1331053/A776/385A (aka: A1331053/A776/385A) |
| Name: | A1331053/A776/385A Chronomat 38 SleekT Stainless Steel / Diamond / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat ref. A1331053/A776/385A has a stainless steel case with diamond-set bezel. It features a mother-of-pearl dial with diamond-set indexes.