Breitling - W1331012/A776/385A
W1331012/A776/385A Chronomat 38 SleekT Pearl Diamond
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat 38 |
| Reference: | W1331012/A776/385A (aka: W1331012/A776/385A) |
| Name: | W1331012/A776/385A Chronomat 38 SleekT Pearl Diamond |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Breitling Chronomat 38 SleekT features a smaller case (38mm diameter, 14.8mm height) and a smooth bezel in tungsten - the so-called SleekT design. It is powered by Breitling's tried and tested caliber B13. It is water resistant up to 100 meters. In the present configuration, ref. W1331012/A776/385A, it has a mother-of-pearl dial with diamond indexes and a stainless steel pilot bracelet.