Breitling - A323982A1L1A1
A323982A1L1A1 Chronomat 40 GMT Stainless Steel / Blue / Australia
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat 40 GMT |
| Reference: | A323982A1L1A1 (aka: A323982A1L1A1) |
| Name: | A323982A1L1A1 Chronomat 40 GMT Stainless Steel / Blue / Australia |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 40 GMT was introduced in 2023. This Chronomast has a case of 40.00, housing a self-winding movement with GMT function (caliber Caliber 32). For reference A323982A1L1A1, the dial is Blue. This specific variation of the Chronomat Automatic GMT 40 is only available in Australia and is limited to 150 pieces. The case back is engraved with an image of a koala.