Breitling - A323989A1C2A1
A323989A1C2A1 Chronomat 40 DMT
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat 40 GMT |
| Reference: | A323989A1C2A1 (aka: A323989A1C2A1) |
| Name: | A323989A1C2A1 Chronomat 40 DMT |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 40 DMT (Dubai Mean Time) was introduced in 2023. This Chronomat has a case of 40.00, housing a self-winding movement with GMT function (caliber Caliber 32). For reference A323989A1C2A1, the dial is Blue and equiped with Hindi numerals. This version is available exclusively through Seddiqi