Breitling - P323981A1LA1
P323981A1LA1 Chronomat 40 GMT Stainless Steel / Green - Germany
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat 40 GMT |
| Reference: | P323981A1LA1 (aka: P323981A1LA1) |
| Name: | P323981A1LA1 Chronomat 40 GMT Stainless Steel / Green - Germany |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 40 GMT was introduced in 2023. This Chronomast has a stainless steel & platinum case of 40.00, housing a self-winding movement with GMT function (caliber Caliber 32). For reference P323981A1LA1, the dial is Green. This version is exclusive to the German market.