Breitling - AB014012Q583378A
AB014012Q583378A Chronomat 41
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 41 |
| Reference: | AB014012Q583378A (aka: AB014012Q583378A) |
| Name: | AB014012Q583378A Chronomat 41 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
Power. Performance. Precision. The Chronomat 41 combines an exceptional fuselage with the selfwinding chronograph Manufacture Breitling Caliber 01 “motor”, chronometer-certified by the COSC – as indeed are all the brand’s movements. The 41 mm diameter of its sleekly curved case makes it suitable for all wrist sizes. It is equipped with a screw-locked crown and pushpieces as well as substantial protective control guards. This aviation chronograph is available in steel, steel & rose gold or rose gold versions with a broad choice of dials and straps or bracelets