Breitling - M014BJA.MMA
M014BJA.MMA Chronomat 41 Black Carbon
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 41 |
| Reference: | M014BJA.MMA (aka: M014BJAMMA) |
| Name: | M014BJA.MMA Chronomat 41 Black Carbon |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat M014BJA.MMA is a limited edition of 300 pieces created for the Japanese market. It is the watch worn by Yoshihide Muroya, who won the 2017 Asian Red Bull Air Race championship.