Breitling - AB0134101B2A1
AB0134101B2A1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Japan
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 42 |
| Reference: | AB0134101B2A1 (aka: AB0134101B2A1) |
| Name: | AB0134101B2A1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Japan |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat B01 42 was introduced in 2020. A complete revamp of Breitling's evergreen, this new version sports a sleeker case with more clearly defined angles, a redesigned bezel, and the option of a brand-new 'Rouleaux' style bracelet. Inside ticks Breitling's in-house B01 movement. Reference AB0134101B2A1 is exclusive to the Japanese market. The seconds counter for the chronograph is silver rather than red, as is the 1/100 scale on the chapter ring.