Breitling - AB0134101C1A1
AB0134101C1A1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Blue / Rouleaux
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 42 |
| Reference: | AB0134101C1A1 (aka: AB0134101C1A1) |
| Name: | AB0134101C1A1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Blue / Rouleaux |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 215 €
Maximum price
6 574 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 725 €
Closing price
5 725 €
Relative change
0,00 %
Description
The Breitling Chronomat B01 42 was introduced in 2020. A complete revamp of Breitling's evergreen, this new version sports a sleeker case with more clearly defined angles, a redesigned bezel, and the option of a brand-new 'Rouleaux' style bracelet. Inside ticks Breitling's in-house B01 movement. Reference AB0134101C1A1 has a stainless steel case and a Blue dial.