Breitling - AB01349A1B1A1
AB01349A1B1A1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Diamondworks / Black MOP / Japan
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 42 |
| Reference: | AB01349A1B1A1 (aka: AB01349A1B1A1) |
| Name: | AB01349A1B1A1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Diamondworks / Black MOP / Japan |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat B01 42 was introduced in 2020. A complete revamp of Breitling's evergreen, this new version sports a sleeker case with more clearly defined angles, a redesigned bezel, and the option of a brand-new 'Rouleaux' style bracelet. Inside ticks Breitling's in-house B01 movement. Reference AB01349A1B1A1 is exclusive to the Japanese market. This Chronomat features a black mother-of-pearl dial and a diamond-set bezel.