Breitling - PB0134101C1S1
PB0134101C1S1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Platinum / Ice Blue
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 42 |
| Reference: | PB0134101C1S1 (aka: PB0134101C1S1) |
| Name: | PB0134101C1S1 Chronomat B01 42 Stainless Steel / Platinum / Ice Blue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 745 €
Maximum price
9 295 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 301 €
Closing price
7 301 €
Relative change
0,00 %
Description
The Breitling Chronomat B01 42 was introduced in 2020. A complete revamp of Breitling's evergreen, this new version sports a sleeker case with more clearly defined angles, a redesigned bezel, and the option of a brand-new 'Rouleaux' style bracelet. Inside ticks Breitling's in-house B01 movement. Reference PB0134101C1S1 is was added to the collection in 2021. This version has an ice blue dial and a platinum bezel insert.