Breitling - PB01342A1K1S1
PB01342A1K1S1 Chronomat B01 42 Stainless Steel - Platinum / Year of the Dragon
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 42 |
| Reference: | PB01342A1K1S1 (aka: PB01342A1K1S1) |
| Name: | PB01342A1K1S1 Chronomat B01 42 Stainless Steel - Platinum / Year of the Dragon |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat B01 42 PB01342A1K1S1 is was added to the collection in 2023. This Chronomat has a platinum bezel insert, and -in honor of the Chinese year of the Dragon - a reddish dial with dragon at the 9:00 sub dial.