Breitling - RB01343A1C1S1
RB01343A1C1S1 Chronomat B01 42 Super Bowl LVIII / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat B01 42 |
| Reference: | RB01343A1C1S1 (aka: RB01343A1C1S1) |
| Name: | RB01343A1C1S1 Chronomat B01 42 Super Bowl LVIII / Rubber |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 58 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Chronomat 42 RB01343A1C1S1 is a limited edition of 58 pieces created in celebration of the 58th Super Bowl. This watch has a red gold case and a blue dial. The case back features the Las Vegas Superbowl LVIII logo.